Utracony dowód osobisty ? Jak uniknąć wykorzystania naszych danych i zastrzec dokument tożsamości ?

Utrata dowodu osobistego to nie tylko problem organizacyjny, wypełnianie formularza o wydanie nowego dokumentu i konieczność zrobienia nowego zdjęcia. Utrata dowodu osobistego to poważne ryzyko w zakresie naszego bezpieczeństwa finansowego. Utracony dokument może posłużyć jako dokument identyfikacyjnych przy zaciąganiu pożyczek bankowych. Nie należy poddawać się złudnemu poczuciu bezpieczeństwa, że ryzyko jest niewielkie, bowiem wykorzystanie dokumentu wymagałoby np. przekształcenia dokumentu. Powszechnie dostępne dane z 2014 roku pokazują, że w samym pierwszym półroczu 2014 roku dokonano ponad 4 tysiące prób wyłudzenia kredytu. Na niebagatelną kwotę 250 mln złotych.

Co więcej, rosnąca dostępność pożyczek krótkoterminowych, gdzie umowy zawierane są za pomocą formularzy internetowych, a finansowanie udostępniane wyłącznie na oświadczenie powoduje, że wyłudzenie pożyczki na dane z utraconego dokumentu jest niezwykle proste i łatwo dostępne, gdyż nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pożyczkodawcą.

Zatem, jak uchronić się przed zaciągnięciem zobowiązania bez naszej wiedzy? Powinniśmy poinformować o utracie dokumentu tożsamości najbliższy organ gminy lub właściwą polską placówkę konsularną – otrzymamy potwierdzenie o utracie dowodu osobistego, którym posługiwać się możemy do czasu wydania nowego dokumentu.

W przypadku, gdy utrata jest wynikiem kradzieży, poinformować należy również funkcjonariuszy Policji – niezależnie od pozostałych czynności, bowiem Policja nie dokonuje zastrzeżenia dokumentów.

Kluczowym jest niezwłoczne poinformowanie o utracie dokumentu tożsamości bank, którego jesteśmy klientem – bank zastrzeże dokumenty w odpowiednich rejestrach, co uniemożliwi pozyskanie kredytu przez osoby trzecie.

Jeżeli nie posiadamy w okolicy banku, którego jesteśmy klientem, placówka jest już danego dnia nieczynna lub nie posiadamy w ogóle rachunku bankowego w jakimkolwiek banku, możemy dokonać zastrzeżenia w placówce, która udostępnia tę usługę bez względu na to, czy jesteśmy jej klientem. Część instytucji bankowych dokonuje zastrzeżenia bez względu na to, czy jesteśmy klientem tej instytucji – są to m. in. : Bank Pocztowy S.A., Deutsche Bank PBC S.A., Eurobank S.A., PKO BP S.A., Bank Zachodni WBK SA, Getin Bank S.A. (pełna lista dostępna pod tym adresem )

Warto również zastanowić się nad założeniem konta na stronie Biura Informacji Kredytowej, ponieważ w przypadku utraty dokumentu tożsamości możemy dokonać jego zastrzeżenia (bez konieczności odwiedzania placówki bankowej) w ciągu kilku minut. Usługa w zakresie zastrzegania dokumentów za pomocą strony internetowej BIK jest bezpłatna i może być dokonana z dowolnego miejsca. Oczywiście, aby tego dokonać musimy wcześniej przesłać m.in. skan naszego dowodu osobistego. Jednak, w późniejszym terminie – w razie utraty dokumentu – nie ma już konieczności podawania numeru dokumentu i właściwie jednym kliknięciem zabezpieczamy nasze dokumenty przed ich nieuprawnionym użyciem.

W przypadku utraty dokumentu nie należy zwlekać z decyzją o jego zastrzeżeniu. Skutki zbytniej opieszałości mogą być dla nas dotkliwe a udowodnienie, że dane zobowiązanie zostało zaciągnięte przez osobę trzecią utrudnione.

Możliwość komentowania jest wyłączona.