Dwie bramki, piłka i…. kodeks?!

Czy piłka nożna i prawo upadłościowe mają coś wspólnego? Wbrew pozorom bardzo wiele…decyzje finansowe zarządów, brak sukcesów w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych, czy nawet zachowania kibiców niejednokrotnie wpływały na postawienie klubów sportowych w stan upadłości.

Co istotne, problemy finansowe dotykają nie tylko niewielkie kluby sportowe, lecz również światowych gigantów, mających na swoim koncie liczne tytuły mistrzowskie. Można wręcz powiedzieć, że upadłości niewielkich klubów, których drużyna gra w niszowych ligach, a kibice szczycą się mianem najwierniejszych nikogo nie dziwią. Gdy jednak upada utytułowany gigant – wszyscy zadają sobie pytanie – co poszło nie tak i kogo należy obarczyć winą za porażkę finansową.

W kolejnych wpisach – w końcu Mundial 2018 trwa w najlepsze – przyjrzymy się prawno-procesowym mechanizmom upadłości klubu sportowego, uwzględniając zróżnicowane formy działalności tych klubów. Dziś jednak parę słów o najsłynniejszych upadłościach klubów zagranicznych.

  1. Parma Football Club SpA

Włoski klub sportowy założony 27 lipca 1913 roku pod nazwą Verdi FV, nadanej w hołdzie Giuseppe Verdiego. Klub ten, aż do początków lat 90 nie odnosił większych sukcesów. Najlepszą dekadę swoich rozgrywek zaliczył jednak od 1990 roku, gdy trenerem zespołu został Nevio Scala.

Klub sportowy był targany przez liczne afery korupcyjne oraz powiązane z tym problemy finansowe. Gdy w 2007 klub stracił głównego sponsora i balansował na krawędzi spadku z włoskiej Serie A, zarząd próbował ratować sytuację finansową dokonując sprzedaży zawodników, co niewątpliwie wpłynęło na jakość gry zespołu. Dopiero w sezonie 2013/14 Parma F.C. zajęła szóste miejsce we włoskiej Serie A, która dała im szansę na grę w europejskich pucharach, co niestety, ostatecznie nie nastąpiło, gdyż wskutek nieopłacania zaległości finansowych w terminie, klub został wykluczony z rozgrywek eliminacji Ligi Europejskiej.

Upadłość Parmy została ogłoszona 19 marca 2015 roku. Piłkarze klubu od dłuższego czasu nie otrzymywali wynagrodzeń, problemy z płynnością finansową spowodowały braki w płatnościach nawet tzw. codziennych rachunków klubu, a zajęciu w postępowaniu egzekucyjnym uległ nawet sprzęt sportowy.

  1. Glasgow Rangers

Rangers Football Club, szkocki klub sportowy założony w 1879 roku z siedzibą w Szkocji w mieście Glasgow. Klub ten jest założycielem Scottish Football League – pierwszej w tym kraju organizacji kontrolującej zawody ligowe.

Jest to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów piłki nożnej na świecie. Klub 54-krotnie uzyskał tytuł Mistrza Szkocji, 33 razy wywalczył Puchar Szkocji oraz 27 razy puchar Ligi Szkockiej oraz Puchar Zdobywców Pucharów.

Oznacza to, że aż do sezonu 2011/2012 Glasgow Rangers występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niestety, klub posiadał również sytuację finansową, którą trudno określić jako stabilną. Zadłużenie sięgające 134 miliony funtów spowodowało, że w lutym 2012 roku wszczęto wobec tego klubu postępowanie upadłościowe. W rezultacie powstałych problemów finansowych i organizacyjnych, klub nie uzyskał możliwości gry w ekstraklasie i spadł do czwartego poziomu rozgrywkowego.

  1. Fiorentina

ACF Fiorentina to włoski klub piłkarski założony 26 sierpnia 1926 roku jako AC Fiorentina. Zespół ma siedzibę we Florencji i jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów we Włoszech, co zapewniły mu dwa tytuły mistrza z 1956 i 1969 roku, sześć Pucharów Włoch i jeden Superpuchar Włoch. W rozgrywkach międzynarodowych zespół zwyciężył w Pucharze Zdobywców Pucharów 1960/1961 oraz dotarł do finału Pucharu Mistrzów 1956/1957.

Niewypłacalność klubu została ujawniona w 2001 roku, gdy okazało się, że długi klubu sięgają 50 milionów dolarów. Upadłość ogłoszona została w 2002 roku, a klub został zdegradowany do czwartej ligi (przy czym niemal od razu wywalczył on awans do trzeciej). Następnie – nieco szczęśliwie, bowiem dzięki reformom przeprowadzonym przez Włoski Związek Piłki Nożnej – zespół przeskoczył do drugiej ligi i w 2004 roku awansował do Serie A.

Warto wspomnieć, że klub zamieszany był w słynna Aferę Calciopoli, ujawnioną w maju 2006 roku, w związku z podejrzeniem wpływu na wyniki meczu i dopingiem. Trzeba jednak nadmienić, że dnia 30 marca 2007 r. decyzją specjalnej komisji, powołanej w aferze Calciopoli, oczyszczono Fiorentinę ze wszystkich postawionych wcześniej zarzutów.

  1. AEK Ateny

Ciekawym przypadkiem w zakresie przyczyn ogłoszenia upadłości jest jeden z najlepszych klubów w historii Grecji – AEK Ateny. Założony został w Atenach w 1924 przez greckich uciekinierów z Konstantynopola z powodu wojny grecko-tureckiej, Klub ten posiada 31 tytułów mistrzowskich kraju.

Upadłość klubu ogłoszona została 7 czerwca  2013 roku. Trzeba wskazać, że na decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości wpływ mieli pseudokibice, którzy na jednym ze spotkań wtargnęli na murawę po samobójczym golu obrońcy AEK Mavroudisa Bougaidisa. W rezultacie klub został ukarany walkowerem i odjęciem trzech punktów. To spowodowało, że klub spadł do niższej ligi. Brak środków finansowych od sponsorów ekstraklasy i blisko 170 milionów euro długu wobec urzędu skarbowego spowodowały konieczność podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości i przekształceniu klubu w amatorski.

  1. Leeds United

Leeds United Football Club to angielski klub piłkarski z siedzibą w Leeds w hrabstwie West Yorkshire. Klub ten powstał w 1919 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach Football League Championship.

Leeds popadł w stan niewypłacalności wskutek braku możliwości spłaty pożyczki, która zaciągnięta została po porażce zespołu w półfinale Ligi Mistrzów z Valencią. Pożyczka miała być spożytkowana na działania marketingowe, a jej spłatę miały zagwarantować dobre występy zespołu na arenie międzynarodowej. Niestety, pomimo wielkich oczekiwań, Leeds nie zakwalifikowało się do Ligi Mistrzów, w rezultacie czego dochody zostały zmniejszone, a płynność finansowa znacząco ograniczona. Jednym z sygnałów powstałych problemów finansowych – jak to zwykle bywa w przypadku klubów sportowych – była sprzedaż podstawowego obrońcy – Rio Ferdinanda, który trafił do Manchesteru United. Niestety, dalszy brak sukcesów w rozgrywkach spowodował, że wyprzedaż zawodników przybrała właściwie charakter masowy, a klub do chwili obecnej boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.