Czy hazardzista ogłosi upadłość?

Dla naszych piłkarzy kończy się przygoda z tegorocznym mundialem. Na otarcie łez kibiców, Polska wygrała z Japonią wynikiem 1:0.

Ilu z nas przewidywało taki wynik? Kto postanowił przeznaczyć środki finansowe na grę w zakładach bukmacherskich? Gra w kasynie, losy na loterii, gra w kości, loteria pieniężne, czy chociażby zakłady bukmacherskie…. każda z tych form gry wiąże się z hazardem.

Hazard…rodzaj gry, gdzie wygrana zależy od przypadku, szczęścia a wygraną są pieniądze lub inne wartościowe dobra. Ludzie traktujący grę jako zabawę – nawet jeżeli bardzo chcą wygrać – wyznaczający sobie pewne limity i potrafiący odstąpić od gry, bez względu na to czy wygrywają czy przegrywają, nie mają większych powodów do obaw. Zdarza się jednak, że okazjonalna gra przekształca się w patologiczne zachowanie, niszczące życie uzależnionego. Problem pojawia się. gdy gra zagraża stabilności finansowej lub jest używana do innych celów niż gra towarzyska, w tym do zarabiania pieniędzy, poprawy sytuacji materialnej, czy wyjścia ze stanu niewypłacalności… co w praktyce się nie zdarza.

Uzależnienie od hazardu ma swoje konsekwencje zwłaszcza w sferze finansowej. Osoba uzależniona niejednokrotnie zaciąga zobowiązania wyłącznie w celu wykorzystania środków pieniężnych w grze. Każda kolejna wygrana skłania do ponownego zainwestowania należności w myśl zasady „mogę wygrać więcej”. Każda przegrana skłania do zaciągnięcia nowego zobowiązania w myśl „odbiję się od dna, muszę zainwestować”.

Czy nałogowy hazardzista, który podjął leczenie i postanowił zmienić swoje życie ma możliwość starania się o oddłużenie w ramach tzw. upadłości konsumenckiej? Przecież nie jest tajemnicą, że obecne przepisy określające zasady ogłaszania upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nakazują oddalenie wniosku, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Nałogowy hazardzista – na pierwszy rzut oka – wydaje się być właśnie takim przypadkiem. Nie jest tajemnicą, że uprawianie gier losowych jest najczęściej efektem tzw. świadomego początku. W końcu uzależniony, sam – z własnej woli – wziął udział w pierwszej grze a potem kolejnej… i następnej.

Kluczowym jednak przy ocenie zasadności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości uzależnionego od hazardu jest określenie, czy jego zachowanie nosi znamiona hazardu patologicznego.

Ta jednostka chorobowa podlega diagnozie przez specjalistów i oznacza taki stan uzależnionego, w którym nie jest on już w stanie świadomie podejmować decyzji. Gracz w takim momencie powiększa swoje zadłużenie poza kontrolą i choć nierzadko ma on świadomość negatywnych konsekwencji swojego zachowania – nie jest w stanie nim prawidłowo pokierować. Oznacza to, że bez względu na pierwotną przyczynę udziału w pierwszej grze, motywację i chęć zabawy – obecnie świadome kontrolowanie swojego zachowania nie jest już możliwe.

Mając to na względzie – ogłaszając upadłość takiej osoby, sąd po dokładnym zbadaniu dokumentacji medycznej wnioskodawcy, jego motywacji, sytuacji osobistej, okoliczności podjęcia (i kontynuowania) terapii w ośrodku leczenia uzależnień podejmie decyzję o ogłoszeniu upadłości, dając uzależnionemu szansę na wyjście z problemu i nowe życie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.